NEWS
Argentina - August 27, 2018 09:00Youth Olympic Games - Buenos Aires 2018First ever edition including futsalYouth Olympic Games - Buenos Aires 2018

7-18/10/2018
Buenos Aires, Argentina
Venues:
Tecnópolis
CeNARD

Referees
Hussain Ali Al Bahhar (Bahrain)
Hiroyuki Kobayashi (Japan)
Po Fu Lee (Chinese Taipei)
Qinyun Liang (China PR)
Gelareh Nazemi Deylami (Iran)
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (Egypt)
Khalid Hnich (Morocco)
Josè Misael Barrera Masferrer (El Salvador)
Diego Molina Lopez (Costa Rica)
Roberto Sanchez (Cuba)
Lance Vanhaitsma (USA)
Ricardo Amaral Messa (Brazil)
Tayana Raquel Moreno Sarabia (Venezuela)
Valeria Nicole Palma Palma (Chile)
Andres Daniel Pena Garcia (Argentina)
Bill Rafael Herminio Villalba Vera (Paraguay)
Antony Riley (New Zealand)
Victor Berg Audic (France)
Ovidiu Dan Curta (Romania)
Nikola Jelic (Croatia)
Miguel Duarte Oliveira Castilho (Portugal)
Chiara Perona (Italy)
David Urdanoz Apezteguia (Spain)
Irina Velikanova (Russia)

Referees Support: Leandro Lorenzo (Argentina)


Men´s (Boys Under 18) Tournament

Group A
Argentina
Egypt
Panama
Iraq
Slovakia

Group B
Iran
Solomon Islands
Costa Rica
Russia
Brazil

Fixture

7/10/2018
Tecnópolis
18.00 Panama - Iraq 1-1 (0-0)
20.00 Argentina - Egypt 2-2 (0-2)
CeNARD Hall
18.00 Costa Rica - Russia 1-6 (0-4)
20.00 Iran - Solomon Islands 9-2 (4-0)

8/10/2018
Tecnópolis
18.00 Russia - Brazil 1-6 (0-1)
20.00 Iraq - Slovakia 5-0 (0-0)

9/10/2018
Tecnópolis
18.00 Solomon Islands - Costa Rica 6-11 (3-6)
20.00 Egypt - Panama 8-3 (3-0)

10/10/2018
Tecnópolis
18.00 Slovakia - Argentina 0-4 (0-3)
20.00 Iraq - Egypt 2-3 (0-2)
CeNARD Hall
18.00 Brazil - Iran 4-0 (2-0)
20.00 Russia - Solomon Islands 10-4 (7-1)

11/10/2018
Tecnópolis
18.00 Brazil - Costa Rica 6-2 (3-0)
20.00 Slovakia - Panama 4-1 (3-0)

12/10/2018
Tecnópolis
18.00 Iran - Russia 1-2 (0-0)
20.00 Argentina - Iraq 1-4 (0-0)

13/10/2018
Tecnópolis
18.00 Costa Rica - Iran 3-9 (3-6)
20.00 Panama - Argentina 2-12 (2-6)
CeNARD Hall
18.00 Solomon Islands - Brazil 1-9 (0-5)
20.00 Egypt - Slovakia 2-1 (1-0)

Group A - Standing
1. Egypt -----------------------4-3-1-0-15--8-10
2. Argentina -------------------4-2-1-1-19--8-7
3. Iraq ------------------------4-2-1-1-12--5-7
4. Slovakia --------------------4-1-0-3--5-12-3
5. Panama ----------------------4-0-1-3--7-25-1


Group B - Standing
1. Brazil ----------------------4-4-0-0-25--4-12
2. Russia ----------------------4-3-0-1-19-12-9
3. Iran ------------------------4-2-0-2-19-11-6
4. Costa Rica ------------------4-1-0-3-17-27-3
5. Solomon Islands -------------4-0-0-4-13-39-0



Semi-Finals

15/10/2018
Tecnópolis
(S2) Group A Winners - Group B Runners-Up
18.00 Egypt - Russia 1-3 (1-2)
(S1) Group B Winners - Group A Runners-Up
20.00 Brazil - Argentina 3-2 (2-1)

Finals

18/10/2018
Tecnópolis

Bronze Medal Match
Losers (S1) - Losers (S2)
10.30 Argentina - Egypt 4-5 (3-1)

Gold Medal Match
Winners (S1) - Winners (S2)
13.00 Brazil - Russia 4-1 (1-0)


Youth Olympic Games - Buenos Aires 2018 - Men´s Tournament Winners: Brazil

Gold Medal: Brazil
Silver Medal: Russia
Bronze Medal: Egypt

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Women´s (Girls Under 18) Tournament

Group C
Trinidad and Tobago
Thailand
Spain
Bolivia
Tonga

Group D
Chile
Portugal
Dominican Republic
Cameroon
Japan

Fixture

7/10/2018
Tecnópolis
14.00 Spain - Bolivia 9-2 (3-0)
16.00 Trinidad and Tobago - Thailand 0-14 (0-6)
CeNARD Hall
14.00 Dominican Republic - Cameroon 1-9 (0-4)
16.00 Chile - Portugal 2-15 (0-6)

8/10/2018
Tecnópolis
14.00 Cameroon - Japan 2-6 (0-2)
16.00 Bolivia - Tonga 7-2 (4-1)

9/10/2018
Tecnópolis
14.00 Portugal - Dominican Republic 14-0 (5-0)
16.00 Thailand - Spain 2-6 (0-4)

10/10/2018
Tecnópolis
14.00 Tonga - Trinidad and Tobago 5-7 (2-1)
16.00 Bolivia - Thailand 6-4 (2-2)
CeNARD Hall
14.00 Japan - Chile 4-1 (1-1)
16.00 Cameroon - Portugal 0-6 (0-3)

11/10/2018
Tecnópolis
14.00 Japan - Dominican Republic 6-2 (4-2)
16.00 Tonga - Spain 0-8 (0-7)

12/10/2018
Tecnópolis
14.00 Chile - Cameroon 0-5 (0-2)
16.00 Trinidad and Tobago - Bolivia 2-5 (1-2)

13/10/2018
Tecnópolis
14.00 Dominican Republic - Chile 3-3 (2-0)
16.00 Spain - Trinidad and Tobago 16-1 (10-1)
CeNARD Hall
14.00 Portugal - Japan 2-0 (1-0)
16.00 Thailand - Tonga 9-1 (3-0)

Group C - Standing
1. Spain -----------------------4-4-0-0-39--5-12
2. Bolivia ---------------------4-3-0-1-20-17-9
3. Thailand --------------------4-2-0-2-29-13-6
4. Trinidad and Tobago ---------4-1-0-3-10-40-3
5. Tonga -----------------------4-0-0-4--8-31-0


Group D - Standing
1. Portugal --------------------4-4-0-0-37--2-12
2. Japan -----------------------4-3-0-1-16--7-9
3. Cameroon --------------------4-2-0-2-16-13-6
4. Chile -----------------------4-0-1-3--6-27-1
5. Dominican Republic ----------4-0-1-3--6-32-1



Semi-Finals

15/10/2018
Tecnópolis
(S1) Group D Winners - Group C Runners-Up
14.00 Portugal - Bolivia 16-2 (6-1)
(S2) Group C Winners - Group D Runners-Up
16.00 Spain - Japan 2-3 (1-0)


Finals

17/10/2018
Tecnópolis

Bronze Medal Match
Losers (S1) - Losers (S2)
15.30 Bolivia - Spain 0-11 (0-6)

Gold Medal Match
Winners (S1) - Winners (S2)
18.00 Portugal - Japan 4-1 (3-0)


Youth Olympic Games - Buenos Aires 2018 - Women´s Tournament Winners: Portugal

Gold Medal: Portugal
Silver Medal: Japan
Bronze Medal: Spain

KeywordSearch in Title and DescriptionSearchClearPages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
International CompetitionsUMBRO Futsal Awards 2018December 09, 2018 19:00
International CompetitionsUMBRO Futsal Awards 2018December 08, 2018 20:45
International CompetitionsUMBRO Futsal Awards 2018December 08, 2018 17:00
International CompetitionsUMBRO Futsal Awards 2018December 07, 2018 14:15
International CompetitionsUMBRO Futsal Awards 2018December 07, 2018 09:00
International CompetitionsAFC U20 Futsal Championships QualifiersAugust 30, 2018 09:00
DenmarkNordic Futsal Cup 2018October 22, 2018 21:25
International CompetitionsUMBRO Futsal Awards 2018December 06, 2018 10:30
International CompetitionsUMBRO Futsal Awards 2018December 06, 2018 08:15
International CompetitionsUMBRO Futsal Awards 2018December 05, 2018 09:15
International CompetitionsUMBRO Futsal Awards 2018December 05, 2018 09:00
WalesWelsh National Team in Home Futsal NationsNovember 29, 2018 16:00
Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
FOLLOW US
FutsalPlanet © 2018