NEWS
International Competitions - October 19, 2023 23:00UEFA Futsal Champions League 23/24Main RoundCover photo credit: UEFA

23rd edition

(known as UEFA Futsal Cup until season 2017/2018)

Official draw: Wednesday 5 July 2023, h. 14:00 CEST - UEFA Headquarters Nyon (SUI) - click here fore more details

-> Official Regulations

-> Dates and format

-> Relive the Preliminary Round

-> COEFFICIENT RANKING 2023/24

-> Russian clubs excluded (click here for more details)

Main Round dates: 24-29 October 2023

Path A: The top three teams in each of the four groups progress to the elite round
Path B: The winners of each of the four groups progress to the elite round


FIXTURE
All times are local! Looking for CET times? Click here!


PATH A - Group 1

25-28/10/2023
Omis, Croatia
Venue: Sportska dvorana Ribnjak
Delegate: Stephan Kammerer (Germany)
Referees:
Vlad Nicolae Ciobanu (Romania)
Josip Barton (North Macedonia)
Jan Kresta (Czechia)
Kirill Naishouler (Finland)
Timekeeper: Mario Budimir (Croatia)
Referee Observer: Shota Kukhilava (Georgia)


Clubs
Sporting Clube de Portugal (Portugal)
MNK Olmissum (Croatia, hosts)
MFC Ayat (Kazakhstan)
FC HIT Kyiv (Ukraine)

25/10/2023, Wednesday
16.00 Sporting Clube de Portugal vs FC HIT Kyiv 2-2 (1-1)
20.00 MFC Ayat vs MNK Olmissum 2-3 (0-1)

26/10/2023, Thursday
16.00 MFC Ayat vs Sporting Clube de Portugal 1-6 (1-5)
20.00 MNK Olmissum vs FC HIT Kyiv 1-4 (1-0)

28/10/2023, Saturday
16.00 FC HIT Kyiv vs MFC Ayat 2-2 (0-2)
20.00 MNK Olmissum vs Sporting Clube de Portugal 2-6 (1-3)


UFCL 23/24 - Main Round - PATH A - Group 1 Standing
1. Sporting Clube de Portugal --3-2-1-0-14--5-7
2. FC HIT Kyiv -----------------3-1-2-0--8--5-5
3. MNK Olmissum ----------------3-1-0-2--6-12-3
4. MFC Ayat --------------------3-0-1-2--5-11-1


Progress to Elite Round: Sporting Clube de Portugal, FC HIT Kyiv and MNK Olmissum

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PATH A - Group 2

25-28/10/2023
Loznica, Serbia
Venue: Sports Hall Lagator
Delegate: Jyrki Filppu (Finland)
Referees:
Damian Grabowski (Poland)
Talgat Kosmukhambetov (Kazakhstan)
Daniel Matkovic (Switzerland)
Vasilios Christodoulis (Greece)
Timekeeper: Dusan Josipovic (Serbia)
Referee Observer: Timo Onatsu (Finland)


Clubs
Barça (Spain)
Sporting Anderlecht Futsal (Belgium)
Luxol St. Andrews Futsal (Malta)
Loznica-Grad 2018 (Serbia, hosts)

25/10/2023, Wednesday
17.30 Barça vs Luxol St. Andrews Futsal 6-0 (5-0)
20.30 Sporting Anderlecht Futsal vs Loznica-Grad 2018 2-1 (0-1)

26/10/2023, Thursday
17.30 Sporting Anderlecht Futsal vs Barça 1-2 (0-0)
20.30 Loznica-Grad 2018 vs Luxol St. Andrews Futsal 3-1 (1-0)

28/10/2023, Saturday
17.30 Luxol St. Andrews Futsal vs Sporting Anderlecht Futsal 1-5 (1-3)
20.30 Loznica-Grad 2018 vs Barça 0-2 (0-0)


UFCL 23/24 - Main Round - PATH A - Group 2 Standing
1. Barça -----------------------3-3-0-0-10--1-9
2. Sporting Anderlecht Futsal --3-2-0-1--8--4-6
3. Loznica-Grad 2018 -----------3-1-0-2--4--5-3
4. Luxol St. Andrews Futsal ----3-0-0-3--2-14-0


Progress to Elite Round: Barça, Sporting Anderlecht Futsal and Loznica-Grad 2018

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PATH A - Group 3

26-29/10/2023
Palma de Mallorca, Spain
Venue: Palau Municipal d´Esports de Son Moix
Delegate: Boris Durlen (Croatia)
Referees:
Dominykas Norkus (Lithuania)
Daniele D'Adamo (San Marino)
Ales Mocnik Peric (Slovenia)
Nicola Manzione (Italy)
Timekeeper: Diego Martinez Garcia (Spain)
Referee Observer: Perry Gautier (Belgium)


Clubs
Mallorca Palma Futsal (Spain, holders, hosts)
Kairat Almaty (Kazakhstan)
Haladás (Hungary)
Differdange 03 (Luxembourg)

26/10/2023, Thursday
17.00 Kairat Almaty vs Differdange 03 4-2 (3-1)
20.00 Haladás vs Mallorca Palma Futsal 1-3 (1-1)

27/10/2023, Friday
17.00 Haladás vs Kairat Almaty 2-2 (1-1)
20.00 Mallorca Palma Futsal vs Differdange 03 9-4 (8-1)

29/10/2023, Sunday
16.30 Differdange 03 vs Haladás 1-1 (1-0)
19.30 Mallorca Palma Futsal vs Kairat Almaty 4-3 (3-0)


UFCL 23/24 - Main Round - PATH A - Group 3 Standing
1. Mallorca Palma Futsal -------3-3-0-0-16--8-9
2. Kairat Almaty ---------------3-1-1-1--9--8-4
3. Haladás ---------------------3-0-2-1--4--6-2
4. Differdange 03 --------------3-0-1-2--7-14-1


Progress to Elite Round: Mallorca Palma Futsal, Kairat Almaty and Haladás

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PATH A - Group 4

25-28/10/2023
Podcetrtek, Slovenia
Venue: Sport Hall Podcetrtek
Delegate: Maryna Kyryliuk (Ukraine)
Referees:
Ingus Purins (Latvia)
Ozan Soykan (Türkiye)
Grigori Osomkov (Estonia)
Yiangos Yiangou (Cyprus)
Timekeeper: Azra Ahmetovic (Slovenia)
Referee Observer: Oleg Ivanov (Ukraine)


Clubs
Sport Lisboa e Benfica (Portugal)
Futsal Klub Dobovec (Slovenia)
United Galati (Romania)
Etoile Lavalloise (France)

25/10/2023, Wednesday
17.30 SL Benfica vs Etoile Lavalloise 2-2 (0-1)
20.00 United Galati vs Futsal Klub Dobovec 3-3 (0-2)

26/10/2023, Thursday
17.30 United Galati vs SL Benfica 0-12 (0-7)
20.00 Futsal Klub Dobovec vs Etoile Lavalloise 0-4 (0-2)

28/10/2023, Saturday
17.30 Etoile Lavalloise vs United Galati 10-4 (4-2)
20.00 Futsal Klub Dobovec vs SL Benfica1-8 (1-4)


UFCL 23/24 - Main Round - PATH A - Group 4 Standing
1. SL Benfica ------------------3-2-1-0-22--3-7
2. Etoile Lavalloise -----------3-2-1-0-16--6-7
3. Futsal Klub Dobovec ---------3-0-1-2--4-15-1
4. United Galati ---------------3-0-1-2--7-25-1


Progress to Elite Round: SL Benfica , Etoile Lavalloise and Futsal Klub Dobovec

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PATH B - Group 5

24-27/10/2023
Zagreb, Croatia
Venue: KC Drazen Petrovic
Delegate: Natalia Orive (Spain)
Referees:
Stephen Vella (Malta)
Stefan Vrijens (Belgium)
Telmen Undrakh (Norway)
David Urdánoz Apezteguía (Spain)
Timekeeper: Stjepan Harastija (Croatia)
Referee Observer: Angelo Galante (Italy)


Clubs
MNK Futsal Dinamo (Croatia, hosts)
Klub Malog Fudbala Titograd (Montenegro)
Örebro SK Futsal (Sweden)
KS Constract Lubawa (Poland)

24/10/2023, Tuesday
16.00 Klub Malog Fudbala Titograd vs KS Constract Lubawa 4-4 (1-1)
19.00 Örebro SK Futsal vs MNK Futsal Dinamo 1-8 (0-4)

25/10/2023, Wednesday
16.00 Örebro SK Futsal vs Klub Malog Fudbala Titograd 2-7 (1-4)
19.00 MNK Futsal Dinamo vs KS Constract Lubawa 7-9 (3-8)

27/10/2023, Friday
16.00 KS Constract Lubawa vs Örebro SK Futsal 10-2 (3-1)
19.00 MNK Futsal Dinamo vs Klub Malog Fudbala Titograd 3-0 (1-0)


UFCL 23/24 - Main Round - PATH B - Group 5 Standing
1. KS Constract Lubawa ---------3-2-1-0-23-13-7
2. MNK Futsal Dinamo -----------3-2-0-1-18-10-6
3. Klub Malog Fudbala Titograd -3-1-1-1-11--9-4
4. Örebro SK Futsal ------------3-0-0-3--5-25-0


Progress to Elite Round: KS Constract Lubawa

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PATH B - Group 6

25-28/10/2023
Plzen, Czechia
Venue: TJ Lokomotiva
Delegate: Fabrizio Di Felice (Italy)
Referees:
Filipe Gonçalo Santos Duarte (Portugal)
Marjan Mladenovski (North Macedonia)
Eduardo Fernandes Coelho (Portugal)
Denys Kutsyi (Ukraine)
Timekeeper: Filip Nesnera (Czechia)
Referee Observer: Elchin Samadli (Azerbaijan)


Clubs
SK Interobal Plzen (Czechia, hosts)
Futsal Gentofte (Denmark)
KMF Radnik MD SHOP Bijeljina (Bosnia & Herzegovina)
Riga Futsal Club (LVA)

25/10/2023, Wednesday
16.00 Futsal Gentofte vs Riga Futsal Club 1-9 (1-3)
19.00 KMF Radnik MD SHOP Bijeljina vs SK Interobal Plzen 5-5 (1-1)

26/10/2023, Thursday
16.00 KMF Radnik MD SHOP Bijeljina vs Futsal Gentofte 3-6 (2-1)
19.00 SK Interobal Plzen vs Riga Futsal Club 1-7 (1-2)

28/10/2023, Saturday
16.00 Riga Futsal Club vs KMF Radnik MD SHOP Bijeljina 9-4 (3-2)
19.00 SK Interobal Plzen vs Futsal Gentofte 5-4 (2-1)


UFCL 23/24 - Main Round - PATH B - Group 6 Standing
1. Riga Futsal Club ------------3-3-0-0-25--6-9
2. SK Interobal Plzen ----------3-1-1-1-11-16-4
3. Futsal Gentofte -------------3-1-0-2-11-17-3
4. Radnik MD SHOP Bijeljina ----3-0-1-2-12-20-1


Progress to Elite Round: Riga Futsal Club

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PATH B - Group 7

25-28/10/2023
Kaunas, Lithuania
Venue: S.Darius & S.Girenas Sport Center
Delegate: Sean Dipple (England)
Referees:
Trayan Enchev (Bulgaria)
Rastislav Behancin (Slovakia)
Lars Van Leeuwen (Netherlands)
David Schaerli (Switzerland)
Timekeeper: Irmantas Kaprasovas (Lithuania)
Referee Observer: Nuno Bogalho (Portugal)


Clubs
Zalgiris Futsal (Lithuania, hosts)
Kampuksen Dynamo (Finland)
AEL Limassol (Cyprus)
FC Prishtina 01 (Kosovo)


25/10/2023, Wednesday
16.00 Kampuksen Dynamo vs FC Prishtina 01 0-6 (0-2)
19.00 AEL Limassol vs Zalgiris Futsal 3-10 (0-3)

26/10/2023, Thursday
16.00 AEL Limassol vs Kampuksen Dynamo 2-7 (1-3)
19.00 Zalgiris Futsal vs FC Prishtina 01 0-0 (0-0)

28/10/2023, Saturday
16.00 FC Prishtina 01 vs AEL Limassol 8-2 (5-0)
19.00 Zalgiris Futsal vs Kampuksen Dynamo 1-1 (0-0)


UFCL 23/24 - Main Round - PATH B - Group 7 Standing
1. FC Prishtina 01 -------------3-2-1-0-14--2-7
2. Zalgiris Futsal -------------3-1-2-0-11--4-5
3. Kampuksen Dynamo ------------3-1-1-1--8--9-4
4. AEL Limassol ----------------3-0-0-3--7-25-0


Progress to Elite Round: FC Prishtina 01

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PATH B - Group 8

25-28/10/2023
Eboli, Italy
Venue: PalaSele
Delegate: Cristian Vornicu (Romania)
Referees:
Victor Chaix (France)
Viktor Bugenko (Moldavia)
Martin Køster (Denmark)
Petar Radojcic (Serbia)
Timekeeper: Simone Zanfino (Italy)
Referee Observer: Andreas Demetriou (Cyprus)


Clubs
Feldi Eboli (Italy, hosts)
FC Stalitsa (Belarus)
Mimel Lucenec (Slovakia)
AC Doukas (Greece)


25/10/2023, Wednesday
17.30 FC Stalitsa vs AC Doukas 5-2 (4-2)
20.30 Mimel Lucenec vs Feldi Eboli 0-1 (0-1)

26/10/2023, Thursday
17.30 Mimel Lucenec vs FC Stalitsa 1-3 (0-1)
20.30 Feldi Eboli vs AC Doukas 4-3 (4-2)

28/10/2023, Saturday
17.30 AC Doukas vs Mimel Lucenec 1-5 (0-3)
20.30 Feldi Eboli vs FC Stalitsa 2-0 (0-0)


UFCL 23/24 - Main Round - PATH B - Group 8 Standing
1. Feldi Eboli -----------------3-3-0-0--7--3-9
2. FC Stalitsa -----------------3-2-0-1--8--5-6
3. Mimel Lucenec ---------------3-1-0-2--6--5-3
4. AC Doukas -------------------3-0-0-3--6-14-0


Progress to Elite Round: Feldi Eboli

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Posted by Luca Ranocchiari --> luca.ranocchiari@futsalplanet.com
KeywordSearch in Title and DescriptionSearchClearPages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77
International CompetitionsFutsalplanet Awards 2022 - Best Women's Goalkeeper in the WorldDecember 28, 2023 09:30
International CompetitionsFutsalplanet Awards 2022 - Best Women's National Team in the WorldDecember 28, 2023 09:00
International CompetitionsFutsalplanet Awards 2022December 27, 2023 21:00
International CompetitionsFutsalplanet Awards 2022December 27, 2023 14:00
International CompetitionsFutsalplanet Awards 2022December 26, 2023 19:00
International CompetitionsFutsalplanet Awards 2022December 26, 2023 17:30
International CompetitionsFutsalplanet Awards 2022December 25, 2023 03:00
International CompetitionsFutsalplanet Awards 2022 - Best Referee in the WorldDecember 24, 2023 22:15
International CompetitionsFutsalplanet Awards 2022December 24, 2023 22:00
International CompetitionsUEFA Futsal Champions LeagueDecember 18, 2023 22:00
International CompetitionsFutsal Womens European Champions 2023December 18, 2023 21:00
International CompetitionsFutsal EURO 2026December 16, 2023 09:00
Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77
FOLLOW US
FutsalPlanet © 2018