INTERNATIONAL COMPETITIONS
COACHING
LEAGUES&CUPS
AWARDS
NEWS
RANKING
NEWS
Tweet
Kazakhstan - May 08, 2019 08:00
Olimp Cup 2019
Soro Company got the title
1-5/5/2019
Atyrau, Kazakhstan
Venue
: Atyrau hall
Teams
Group A
Soro Company Dushanbe (Tajikistan)
Atyrau (Kazakhstan)
Okzhetpes Kokshetau (Kazakhstan)
Oral Uralsk (Kazakhstan)
Group B
Delta Astrahan (Russia)
Namys Atyrau (Kazakhstan)
Ynta Aktau (Kazakhstan)
Kedentransservice Atyrau (Kazakhstan)
Group C
Mobilservice Aktau (Kazakhstan)
Daru Aktobe (Kazakhstan)
Aktobe (Kazakhstan)
Umirzak Kulsary (Kazakhstan)
Fixture
1/5/2019
Okzhetpes Kokshetau - Oral Uralsk
1-3
Delta Astrahan - Namys Atyrau
2-0
Kedentransservice Atyrau - Ynta Aktau
0-3
Mobilservice Aktau - Daru Aktobe
5-1
Soro Company Dushanbe - Atyrau
7-0
Aktobe - Umirzak Kulsary
2-1
2/5/2019
Atyrau - Oral Uralsk
6-1
Okzhetpes Kokshetau - Soro Company Dushanbe
1-5
Delta Astrahan - Kedentransservice Atyrau
1-1
Namys Atyrau - Ynta Aktau
0-4
Aktobe - Mobilservice Aktau
2-1
Umirzak Kulsary - Daru Aktobe
3-2
3/5/2019
Ynta Aktau - Delta Astrahan
0-0
Oral Uralsk - Soro Company Dushanbe
1-4
Atyrau - Okzhetpes Kokshetau
3-5
Namys Atyrau - Kedentransservice Atyrau
0–1
Aktobe - Daru Aktobe
5-3
Umirzak Kulsary - Mobilservice Aktau
3-0
Olimp Cup 2019 - Group A - Standing
1. Soro Company Dushanbe -------3-3-0-0-16--2-
9
2. Atyrau ----------------------3-1-0-2--9-13-
3
3. Okzhetpes Kokshetau ---------3-1-0-2--7-11-
3
4. Oral Uralsk -----------------3-1-0-2--5-11-
0
Olimp Cup 2019 - Group B - Standing
1. Ynta Aktau ------------------3-2-1-0--7--0-
7
2. Delta Astrahan --------------3-1-2-0--3--1-
5
3. Kedentransservice Atyrau ----3-1-1-1--2--4-
4
4. Namys Atyrau ----------------3-0-0-3--0--7-
0
Olimp Cup 2019 - Group C - Standing
1. Aktobe ----------------------3-3-0-0--9--5-
9
2. Umirzak Kulsary -------------3-2-0-1--7--4-
6
3. Mobilservice Aktau ----------3-1-0-2--6--6-
3
4. Daru Aktobe -----------------3-0-0-3--6-13-
0
4/5/2019
Semi-Finals
Ynta Aktau - Aktobe
3-0
Soro Company Dushanbe - Umirzak Kulsary
8-7 ap; 2-2
5/5/2019
Finals
3rd/4th Place Match
Aktobe - Umirzak Kulsary
3-2 ap; 2-2
1st/2nd Place Match
Soro Company Dushanbe - Ynta Aktau
4-2
Awards
Best Referee
: Iskakov Temirbek, Uralsk (Kazakhstan)
Revelation Player
: Sharipov Nasim, Soro Company Dushanbe (Tajikistan)
Most versatile player
: Mammadov Seymour, Ynta Aktau (Kazakhstan)
Best Coach
: Salodovnik Oleg Petrovich, IFC Aktobe (Kazakhstan)
Best Goalkeeper
: Hojaniyazov Khamit, Umirzak Kulsary (Kazakhstan)
Best Defender
: Satzhan Arshat, Aktobe (Kazakhstan)
Best Forward
: Esenamanov Chingis, Ynta Aktau (Kazakhstan)
Topscorer
: Kuziev Umed, Soro Company Dushanbe (Tajikistan),
6
goals
Best Universal player
: Sardorov Fazali, Soro Company Dushanbe (Tajikistan)
MVP
: Karimov Sagitzhan, Umirzak Kulsary (Kazakhstan)
Olimp Cup 2019 Winners
: Soro Company Dushanbe (Tajikistan)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Olimp Cup Story
2019 Soro Company Dushanbe (Tajikistan)
2018 Binta Aktau (Kazakhstan)
2017 Tulpar Karagandy (Kazakhstan)
2016 Olimp Atirau (Kazakhstan)
2015 Tulpar Karagandy (Kazakhstan)
2014 Embamunaigas
2013 Morport (Kazakhstan)
Keyword
Search in Title and Description
Search
Clear
Pages :
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
Indonesia
Indonesian National Team
August 04, 2023 10:00
International Competitions
CONMEBOL Liga Evolución de Futsal
July 30, 2023 09:00
International Competitions
Road to FFWC Uzbekistan 2024
July 29, 2023 22:00
International Competitions
European Universities (EUSA) Futsal Championships
July 23, 2023 21:00
International Competitions
Continental Futsal Championship - Thailand 2023
July 22, 2023 22:00
South Africa
Pirates Fives take crown at futsal event
July 22, 2023 21:00
International Competitions
Futsal is here!
July 09, 2023 19:00
International Competitions
UEFA Futsal Champions League 23/24
July 03, 2023 22:45
International Competitions
1st CONMEBOL Liga Evolución Women's UNDER 12
July 02, 2023 23:00
Australia
PacificAus Sports Futsal Series
June 30, 2023 18:00
International Competitions
CAFA Futsal Cup 2023
June 30, 2023 09:00
International Competitions
FIFA Futsal World Cup 2024
June 23, 2023 17:00
Pages :
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
FOLLOW US
Facebook
FutsalPlanet © 2018
info@futsalplanet.com