22/08/2017
UEFA Futsal Cup 2017/2018 - PRELIMINARY ROUND

UEFA Futsal Cup 2017/2018 - PRELIMINARY ROUND
UEFA Futsal Cup

17th edition

Season 2017/2018

Official draw: July 6th 2017, 14.30 CET in Nyon, Switzerland

Trophy photo courtesy: UEFA/Getty Images




PRELIMINARY ROUND
all times are local (Looking for CET Times? Click here!)

Group A

23-26/8/2017
Berne (Switzerland)
Venue: Sporthalle Weissenstein
Delegate: Ferenc Ragadics (HUN)
Referees:
Barton Josip (MKD)
Tamulynas Sarunas (LTU)
Topic Andrej (CRO)
Velikanova Irina (RUS)
Referees Observer: Galan Nieto Pedro Angel (ESP)

Clubs
HelvÚcia Futsal London (ENG)
Lynx FC (GIB)
Transylvania FC Dublin (IRL)
Futsal Minerva (SUI), hosts

23/8/2017
17.15 HelvÚcia Futsal London - Transylvania FC Dublin 7-0 (3-0)
19.45 Futsal Minerva - Lynx FC 4-1 (2-1)

24/8/2017
17.15 Lynx FC - HelvÚcia Futsal London 1-6 (0-1)
19.45 Futsal Minerva - Transylvania FC Dublin 3-2 (1-1)

26/8/2017
14.00 Transylvania FC Dublin - Lynx FC 4-4 (1-2)
16.30 HelvÚcia Futsal London - Futsal Minerva 1-4 (1-0)

UFC 17/18 Prel. Round - Group A Standing
1. Futsal Minerva --------------3-3-0-0-11--4-9
2. HelvÚcia Futsal London ------3-2-0-1-14--5-6
3. Lynx FC ---------------------3-0-1-2--6-14-1
4. Transylvania FC Dublin ------3-0-1-2--6-14-1


Club entering Main Round: Futsal Minerva

-----------------------------------------------------------------------------------

Group B

23-26/8/2017
Oberkorn (Luxembourg)
Venue: Centre Sportif Oberkorn
Delegate: Badura Vladimir (SVK)
Referees:
Bohbot Moshe (ISR)
Curta Ovidiu Dan (ROU)
Osomkov Grigori (EST)
Porkert Patrik (AUT)
Referees Observer: Bitri Gjergji (MLT)

Clubs
FC Liburn (KOS)
KMF Titograd (MNE)
FK Vytis (LTU)
FC Differdange 03 (LUX), hosts

23/8/2017
18.00 FC Liburn - FK Vytis 7-3 (3-1)
20.30 FC Differdange 03 - KMF Titograd 2-5 (0-0)

24/8/2017
18.00 KMF Titograd - FC Liburn 2-7 (1-2)
20.30 FC Differdange 03 - FK Vytis 3-3 (1-2)

26/8/2017
18.00 FK Vytis - KMF Titograd 3-3 (2-1)
20.30 FC Liburn - FC Differdange 03 6-2 (1-1)

UFC 17/18 Prel. Round - Group B Standing
1. FC Liburn -------------------3-3-0-0-20--7-9
2. Titograd --------------------3-1-1-1-10-11-5
3. FK Vytis --------------------3-0-2-1--8-13-2
4. FC Differdange 03 -----------3-0-1-2--7-14-1


Club entering Main Round: FC Liburn

-----------------------------------------------------------------------------------

Group C

23-26/8/2017
Linz (Austria)
Venue: Sporthalle Europagymnasium Linz-Auhof
Delegate: Dipple Sean (ENG)
Referees:
Beqiri Besar (KOS)
D┤Adamo Daniele (SMR)
Hora Hennadiy (UKR)
Pesko Lukas (SVK)
Referees Observer: Van Helvoirt Victor (NED)

Clubs
KMF Shkupi 1927 (MKD)
Luxol St Andrews (MLT)
Diamant Linz (AUT), hosts
Maccabi Tel-Aviv (ISR)

23/8/2017
18.00 KMF Shkupi 1927 - Maccabi Tel-Aviv 5-1 (1-1)
20.15 Diamant Linz - Luxol St Andrews 1-7 (0-4)

24/8/2017
18.00 Luxol St Andrews - KMF Shkupi 1927 9-2 (5-1)
20.15 Diamant Linz - Maccabi Tel-Aviv 1-3 (0-1)

26/8/2017
18.00 Maccabi Tel-Aviv - Luxol St Andrews 3-4 (1-3)
20.15 KMF Shkupi 1927 - Diamant Linz 8-5 (5-5)

UFC 17/18 Prel. Round - Group C Standing
1. Luxol St Andrews FC ---------3-3-0-0-20--6-9
2. KMF Shkupi 1927 -------------3-2-0-1-15-15-6
3. Maccabi Tel Aviv Futsal -----3-1-0-2--7-10-3
4. FC Diamant Linz -------------3-0-0-3--7-18-0


Club entering Main Round: Luxol St Andrews FC

-----------------------------------------------------------------------------------

Group D

23-26/8/2017
Udevalla (Sweden)
Venue: Agnebergshallen
Delegate: Rocha Joao (POR)
Referees:
Boskovic Veljko (MNE)
Christodoulis Vasileios (GRE)
Matkovic Daniel (SUI)
Vella Matthew (MLT)
Referees Observer: Fritz Pascal (FRA)

Clubs
SSV Jahn 1889 Regensburg (GER)
IFK Uddevalla (SWE), hosts
FC Encamp (AND)
Tre Fiori (SMR)

23/8/2017
17.00 SSV Jahn 1889 Regensburg - Tre Fiori 8-1 (4-1)
19.30 IFK Uddevalla - FC Encamp 4-1 (2-1)

24/8/2017
17.00 FC Encamp - SSV Jahn 1889 Regensburg 0-5 (0-2)
19.30 IFK Uddevalla - Tre Fiori 8-0 (5-0)

26/8/2017
14.00 Tre Fiori - FC Encamp 1-1 (0-1)
16.30 SSV Jahn 1889 Regensburg - IFK Uddevalla 3-1 (0-1)

UFC 17/18 Prel. Round - Group D Standing
1. SSV Jahn 1889 Regensburg ----3-3-0-0-16--2-9
2. IFK Uddevalla ---------------3-2-0-1-13--4-6
3. FC Encamp -------------------3-0-1-2--2-10-1
4. SS Tre Fiori FC -------------3-0-1-2--2-17-1


Club entering Main Round: SSV Jahn 1889 Regensburg

-----------------------------------------------------------------------------------

Group E

23-26/8/2017
Mostar (Bosnia and Herzegovina)
Venue: USRC Mithad Hujdur Hujka
Delegate: Beceiro Victor (ESP)
Referees:
Bylois Gerd (BEL)
Oliveira Castilho Miguel Duarte (POR)
Roure Ramirez Gerard (AND)
Veselic Dejan (SVN)

Referees Observer: Petrou Antonis (CYP)

Clubs
Flamurtari VlorŰ (ALB)
Mostar SG (BIH), hosts
Arnavutk÷y Belediye Spor (TUR)
Narva United (EST)

23/8/2017
19.00 Flamurtari VlorŰ - Narva United 3-4 (0-1)
21.15 Mostar SG - Arnavutk÷y Belediye Spor 7-3 (4-3)

24/8/2017
19.00 Arnavutk÷y Belediye Spor - Flamurtari VlorŰ 12-2 (5-2)
21.15 Mostar SG - Narva United 13-3 (7-1)

26/8/2017
19.00 Narva United - Arnavutk÷y Belediye Spor 1-8 (0-4)
21.15 Flamurtari VlorŰ - Mostar SG 0-12 (0-7)

UFC 17/18 Prel. Round - Group E Standing
1. FC Mostar SG ----------------3-3-0-0-32--6-9
2. Arnavutk÷y Belediye Spor ----3-2-0-1-23-10-6
3. Narva United FC -------------3-1-0-2--8-24-3
4. KF Flamurtari VlorŰ ---------3-0-0-3--5-28-0


Club entering Main Round: FC Mostar SG

-----------------------------------------------------------------------------------

Group F

23-26/8/2017
Larnaca (Cyprus)
Venue: Kitio Sports Hall
Delegate: Di Felice Fabrizio (ITA)
Referees:
Glavonjic David (SWE)
Neverov Iurii (RUS)
Sheriff Zyl Robert Fred (GIB)
Weijers Barry Antonius Johannes (NED)
Referees Observer: Herzog Antonin (CZE)

Clubs
Anorthosis Famagusta (CYP), hosts
Classic Chisinau (MDA)
Leo Futsal Club (ARM)
Wrexham Futsal Club (WAL)

23/8/2017
16.30 Classic Chisinau - Wrexham Futsal Club 7-4 (3-4)
19.30 Anorthosis Famagusta - Leo Futsal Club 1-5 (0-1)

24/8/2017
16.30 Anorthosis Famagusta - Wrexham Futsal Club 7-4 (3-3)
19.30 Leo Futsal Club - Classic Chisinau 7-0 (4-0)

26/8/2017
15.30 Wrexham Futsal Club - Leo Futsal Club 1-3 (1-1)
18.30 Classic Chisinau - Anorthosis Famagusta 2-10 (2-4)

UFC 17/18 Prel. Round - Group F Standing
1. Leo Futsal Club -------------3-3-0-0-15--2-9
2. Anorthosis Famagusta F.C. ---3-2-0-1-18-11-6
3. FCA Classic Chisinau --------3-1-0-2--9-21-3
4. Wrexham Futsal Club ---------3-0-0-3--9-17-0


Club entering Main Round: Leo Futsal Club

-----------------------------------------------------------------------------------

Group G

23-26/8/2017
Svendborg (Denmark)
Venue: Svendborg IdrŠtscenter
Delegate: Vornicu Christian (ROU)
Referees:
Berg Audic Victor (FRA)
Christou Christos (CYP)
Enchev Trayan (BUL)
Perona Chiara (ITA)
Referees Observer: Mammadov Murad (AZE)

Clubs
Record Bielsko-Biała (POL)
Doukas SAC (GRE)
K°benhavn Futsal (DEN), hosts
Belfast United (NIR)

23/8/2017
12.00 Record Bielsko-Biała - Belfast United 20-3 (12-1)
14.30 K°benhavn Futsal - Doukas SAC 5-3 (0-1)

24/8/2017
12.00 Doukas SAC - Record Bielsko-Biała 0-4 (0-2)
14.30 K°benhavn Futsal - Belfast United 10-6 (3-1)

26/8/2017
17.00 Belfast United - Doukas SAC 2-6 (0-5)
19.30 Record Bielsko-Biała - K°benhavn Futsal 6-3 (3-0)

UFC 17/18 Prel. Round - Group G Standing
1. Record Bielsko-Biała --------3-3-0-0-30--6-9
2. K°benhavn -------------------3-2-0-1-18-15-6
3. Doukas SAC ------------------3-1-0-2--9-11-3
4. Belfast United Futsal Club --3-0-0-3-11-36-0


Club entering Main Round: Record Bielsko-Biała

-----------------------------------------------------------------------------------

Group H

23-26/8/2017
Tromso (Norway)
Venue: Troms°hallen
Delegate: Boris Durlen (CRO)
Referees:
Gonzalez Ruano Raquel (ESP)
Hughes Carl (WAL)
Radulovic Vladan (SRB)
Samadli Elchin (AZE)
Referees Observer: Cumbo Massimo (ITA)

Clubs
Levski Sofia West (BUL)
ZVV 't Knooppunt (NED)
Sjamtrollan Idrettslag (NOR), hosts
TMT Futsal Club (SCO)

23/8/2017
17.00 Levski Sofia West - TMT Futsal Club 6-0 (2-0)
19.30 Sjamtrollan Idrettslag - ZVV 't Knooppunt 4-6 (1-2)

24/8/2017
17.00 ZVV 't Knooppunt - Levski Sofia West 3-2 (2-2)
19.30 Sjamtrollan Idrettslag - TMT Futsal Club 3-2 (2-0)

26/8/2017
11.00 TMT Futsal Club - ZVV 't Knooppunt 2-7 (1-5)
13.30 Levski Sofia West - Sjamtrollan Idrettslag 1-1 (0-1)

UFC 17/18 Prel. Round - Group H Standing
1. ZVV 't Knooppunt ------------3-3-0-0-16--8-9
2. Levski Sofia-Zapad ----------3-1-1-1--9--4-4
3. Sjarmtrollan Idrettslag -----3-1-1-1--8--9-4
4. TMT Futsal Club -------------3-0-0-3--4-16-0


Club entering Main Round: ZVV 't Knooppunt

-----------------------------------------------------------------------------------

UEFA Futsal Cup Story
2017/2018 -> ? (?)
2016/2017 -> Movistar Inter (ESP)
2015/2016 -> Gazprom Ugra (RUS)
2014/2015 -> Kairat Almaty (KAZ)
2013/2014 -> Barcelona Alusport (ESP)
2012/2013 -> Kairat Almaty (KAZ)
2011/2012 -> Barcelona Alusport (ESP)
2010/2011 -> CittÓ di Montesilvano (ITA)
2009/2010 -> SL Benfica Lisbon (POR)
2008/2009 -> Inter Movistar (ESP)
2007/2008 -> Viz-Sinara Ekaterinburg (RUS)
2006/2007 -> Dinamo Moscow (RUS)
2005/2006 -> Boomerang Interviu (ESP)
2004/2005 -> Charleroi Action 21 (BEL)
2003/2004 -> Boomerang Interviu (ESP)
2002/2003 -> Playas de Castellon (ESP)
2001/2002 -> Playas de Castellon (ESP)


www.coachingfutsal.com


FP Staff --> info@futsalplanet.com


 


Send this news to a friend:
Your Name:   Friend's Mail:  Send!Send the Mail!

For more details visit also:

http://www.uefa.com





























































Visualize all Polls