NEWS
Switzerland - July 06, 2018 21:25UEFA Futsal Champions League Preliminary & main round drawsCourtesy: UEFA.com

The first two rounds of the competition were drawn in the same ceremony with all 57 entrants involved.

A total of 57 clubs have entered the new UEFA Futsal Champions League all will be involved in the preliminary and main rounds, which were drawn in 5 July.

Preliminary round draw (28 August–2 September)

Group A: Mostar SG (BIH, hosts), Futsal Gentofte (DEN), Maccabi Nahalat Yitzhak Tel-Aviv (ISR), Wattcell (SCO)

Group B: Sandefjord (NOR), Kampuksen Dynamo (FIN), Allstars Wiener Neustadt (AUT, hosts), Encamp (AND)

Group C: Leo Futsal Club (ARM), Uddevalla (SWE hosts), ?elik NK (MNE), Vængir Júpiters (ISL)

Group D: Hohenstein-Ernstthal (GER, hosts), Doukas SAC (GRE), KF Tirana (ALB) , Belfast United (NIR)

Group E: Veles (MKD, hosts), Valletta (MLT), Futsamba Naas (IRL), Cosmos Tallinn (EST)

Group F: Hovocubo (NED), Reading Futsal Club (ENG), Vytis (LTU, hosts), Murata (SMR)

Group G: Rekord Bielsko-Biala (POL, hosts), Varna City (BUL), Cardiff University (WAL), Racing Futsal Luxembourg (LUX)

Group H: Informatica Timisoara (ROU, hosts), Lynx FC (GIB), Turkish champions tbc (TUR)

Group I: TMC Tbilisi (GEO), Dinamo Chisinau (MDA, hosts), RCD Futsal La Chaux-de-Fonds (SUI)

Group winners progress to the main round


Main round draw (2–7 October)

Path A

Group 1: Barça (ESP), Benfica (POR), Halle-Gooik (BEL, hosts), Kremlin-Bicêtre United (FRA)

Group 2: Inter FS (ESP, holders), Ekonomac Kragujevac (SRB, hosts), EP Chrudim (CZE), MFC Kherson (UKR)

Group 3: TTG-Ugra Yugorsk (RUS), Gy?r (HUN), Sibiryak (RUS), Dobovec (SVN, hosts)

Group 4: Sporting CP (POR), Kairat Almaty (KAZ), LSM Lida (BLR), Feniks (KOS, hosts)

Top three in each group progress to the elite round

Path B

Group 5: A&S Futsal Pescara (ITA), APOEL (CYP, hosts), Preliminary round winner Group A, Preliminary round winner Group C

Group 6: Aktobe (KAZ), Novo Vrijeme Makarska (CRO, hosts), Preliminary round winner Group B, Preliminary round winner Group I

Group 7: Nikars Riga (LVA, hosts), Preliminary round winners Group D, Preliminary round winner Group G, Preliminary round winner Group H

Group 8: Araz Naxçivan (AZE), Lu?enec (SVK, hosts), Preliminary round winner Group E, Preliminary round winner Group F

Group winners progress to the elite round

Elite round draw: 14 October
Elite round: 13–18 November

Four groups of four will be formed with the winners progressing to the knockout finals, hosted by one of the qualifiers
Finals: 25 or 26 & 27 or 28 April

How the draw worked
Four nations (Spain, Portugal, Russia and Kazakhstan) enter two clubs for the successor to the UEFA Futsal Cup and those countries' eight representatives – including holders Inter FS – are among the 23 clubs with the highest coefficients receiving byes to the main round. The other 34 sides start in the preliminary round, with the draws for both rounds made in the same ceremony. The entry from 53 associations is more than in any of the 17 editions of the UEFA Futsal Cup, with Iceland entering a club after a two-season absence.
KeywordSearch in Title and DescriptionSearchClearPages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
International CompetitionsAFC U-20 Futsal Championship Draw madeAugust 30, 2018 09:00
ThailandGroup stage over in BangkokAugust 29, 2018 19:00
ThailandDay 2 review by Doug ReedAugust 29, 2018 09:00
ThailandWorld Intercontinental Futsal Cup 2018August 28, 2018 09:00
FranceMontaigu Futsal Cup 2018August 28, 2018 09:00
ArgentinaYouth Olympic Games - Buenos Aires 2018August 27, 2018 09:00
PortugalMasters Cup 2018August 25, 2018 09:30
International CompetitionsUEFA Futsal Champions League 2018/2019August 25, 2018 09:00
Equatorial GuineaWorld Intercontinental Futsal Cup 2018: The ChallengersAugust 25, 2018 09:00
ArgentinaBuenos Aires 2018 DrawAugust 24, 2018 09:50
Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
FOLLOW US
FutsalPlanet © 2018