NEWS
International Competitions - August 25, 2018 09:00UEFA Futsal Champions League 2018/2019Preliminary Round18th edition

1st with UEFA Futsal Champions League denomination, replacing UEFA Futsal Cup


Season 2018/2019

Official draw: July 5th 2018, 14.15 CET in Nyon, Switzerland



PRELIMINARY ROUND
all times are local (Looking for CET Times? Click here!)


Group A

29/8-1/9/2018
Mostar (Bosnia and Herzegovina)
Venue: USRC Mithad Hujdur Hujka
Delegate: Vadims Lasenko (Latvia)
Referees
Viktor Bugenko (Moldova)
Michale Christofides (Cyprus)
Ramil Namazov (Azerbaijan)
Norbert Szilagy (Hungary)
Referees Observer: Antonin Herzog (Czech Republic)

Clubs
FC Mostar SG (Bosnia & Herzegovina), hosts
JB Futsal Gentofte (Denmark)
Maccabi Nahalat Yitzhak Tel Aviv (Israel)
Wattcell Futsal Club (Scotland)

29/8/2018
19.00 JB Futsal Gentofte - Wattcell Futsal Club 6-0 (3-0)
21.15 FC Mostar SG - Maccabi Nahalat Yitzhak Tel Aviv 4-0 (2-0)

30/8/2018
19.00 Maccabi Nahalat Yitzhak Tel Aviv - JB Futsal Gentofte 1-8 (0-4)
21.15 FC Mostar SG - Wattcell Futsal Club 10-4 (6-3)

1/9/2018
14.00 Wattcell Futsal Club - Maccabi Nahalat Yitzhak Tel Aviv 3-8 (2-3)
20.00 JB Futsal Gentofte - FC Mostar SG 1-3 (1-0)

UFCL 18/19 Prel. Round - Group A Standing
1. FC Mostar SG ----------------3-3-0-0-17--5-9
2. JB Futsal Gentofte ----------3-2-0-1-15--4-6
3. Maccabi Nahalat Yitzhak TA --3-1-0-2--9-15-3
4. Wattcell Futsal Club --------3-0-0-3--7-24-0


Club entering Main Round: FC Mostar SG

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group B

29/8-1/9/2018
Wiener Neustadt (Austria)
Venue: SHS Wr. Neustadt Dr. Fred Sinowatz Schule
Delegate: Massimo Nanni (San Marino)

Referees
Antonios Adamopoulos (Greece)
Vedran Babic (Croatia)
Gordon McCabe (Scotland)
Peter Nurse (England)
Referees Observer: Pascal Fritz (France)

Clubs
1. FC Allstars Wiener Neustadt (Austria), hosts
FC Encamp (Andorra)
Kampuksen Dynamo (Finland)
Sandefjord Futsal (Norway)

29/8/2018
18.00 Sandefjord Futsal - FC Encamp 2-1 (0-0)
20.30 1. FC Allstars Wiener Neustadt - Kampuksen Dynamo 1-4 (1-3)

30/8/2018
18.00 Kampuksen Dynamo - Sandefjord Futsal 2-0 (0-0)
20.30 1. FC Allstars Wiener Neustadt - FC Encamp 8-4 (3-2)

1/9/2018
18.00 FC Encamp - Kampuksen Dynamo 0-9 (0-5)
20.30 Sandefjord Futsal- 1. FC Allstars Wiener Neustadt 2-5 (2-3)

UFCL 18/19 Prel. Round - Group B Standing
1. Kampuksen Dynamo ------------3-3-0-0-15--1-9
2. 1. FC Allstars W. Neustadt --3-2-0-1-14-10-6
3. Sandefjord Futsal -----------3-1-0-2--4--8-3
4. FC Encamp -------------------3-0-0-3--5-19-0


Club entering Main Round: Kampuksen Dynamo

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group C

29/8-1/9/2018
Uddevalla (Sweden)
Venue: Agnebergshallen
Delegate: Sean Dipple (England)
Referees
Kaloy Kirilov (Bulgaria)
Talgat Kosmukhambetov (Kazakhstan)
Jan Kresta (Czech Republic)
David Urganoz Apezteguia (Spain)
Referees Observer: Edi Sunjic (Croatia)

Clubs
IFK Uddevalla (Sweden), hosts
KMF Celik NK (Montenegro)
Leo Futsal Club (Armenia)
Vaengir Jupiters (Iceland)

29/8/2018
17.00 Leo Futsal Club - Vaengir Jupiters 8-2 (7-0)
19.30 IFK Uddevalla - KMF Celik NK 4-2 (2-1)

30/8/2018
17.00 KMF Celik NK - Leo Futsal Club 2-4 (1-2)
19.30 IFK Uddevalla - Vaengir Jupiters 8-4 (4-1)

1/9/2018
14.00 Vaengir Jupiters - KMF Celik NK 3-8 (2-3)
16.30 Leo Futsal Club - IFK Uddevalla 1-2 (1-2)

UFCL 18/19 Prel. Round - Group C Standing
1. IFK Uddevalla ---------------3-3-0-0-14--7-9
2. Leo Futsal Club--------------3-2-0-1-13--6-6
3. KMF Celik NK ----------------3-1-0-2-12-11-3
4. Vaengir Jupiters ------------3-0-0-3--9-24-0


Club entering Main Round: IFK Uddevalla

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group D

30/8-2/9/2018
Hohenstein-Ernstthal (Germany)
Venue: HOT-Sportzentrum
Delegate: Antonio Dario (Italy)
Referees
Ruben Sotero Pinto Guerreiro (Portugal)
Igor Puzovic (Bosnia & Herzegovina)
Omar Rafiq (Norway)
Slawomir Steczko (Poland)
Referees Observer: Giergji Bitri (Malta)

Clubs
Belfast United Futsal Club (Northern Ireland)
Doukas SAC (Greece)
KF Tirana (Albania)
VFL 05 Hohenstein-Ernstthal (Germany), hosts

30/8/2018
16.15 Doukas SAC - Belfast United Futsal Club 7-5 (3-2)
19.00 VFL 05 Hohenstein-Ernstthal - KF Tirana 4-2 (0-2)

31/8/2018
16.15 KF Tirana - Doukas SAC 1-1 (0-0)
19.00 VFL 05 Hohenstein-Ernstthal - Belfast United Futsal Club 12-0 (3-0)

02/9/2018
11.30 Belfast United Futsal Club - KF Tirana 4-5 (1-4)
14.15 Doukas SAC - VFL 05 Hohenstein-Ernstthal 3-3 (1-1)

UFCL 18/19 Prel. Round - Group D Standing
1. VFL 05 Hohenstein-Ernstthal -3-2-1-0-19--5-7
2. Doukas SAC ------------------3-1-2-0-11--9-5
3. KF Tirana -------------------3-1-1-1--8--9-4
4. Belfast United Futsal Club --3-0-0-3--9-24-0


Club entering Main Round: VFL 05 Hohenstein-Ernstthal

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group E

29/8-1/9/2018
Skopje (FYROM Macedonia)
Venue: Jane Sandanski Arena
Delegate: Stephan Kammerer (Germany)
Referees
Besar Beqiri (Kosovo)
Fredric Niholt (Sweden)
Zoran Sofrenic (Bosnia & Herzegovina)
Dejan Veselic (Slovenia)
Referees Observer: Patrick Willemarck (Belgium)

Clubs
FC Cosmos (Estonia)
Futsamba Naas (Republic of Ireland)
Valletta FC (Malta)
KMF Veles (FYROM Macedonia), hosts

29/8/2018
17.30 Valletta FC - FC Cosmos 4-2 (2-1)
20.00 KMF Veles - Futsamba Naas 10-3 (4-1)

30/8/2018
17.30 Futsamba Naas - Valletta FC 0-5 (0-3)
20.00 KMF Veles - FC Cosmos 4-0 (2-0)

01/9/2018
17.30 FC Cosmos - Futsamba Naas 7-2 (1-1)
20.00 Valletta FC - KMF Veles 8-5 (2-1)

UFCL 18/19 Prel. Round - Group E Standing
1. Valletta FC -----------------3-3-0-0-17--7-9
2. KMF Veles -------------------3-2-0-1-19-11-6
3. FC Cosmos -------------------3-1-0-2--9-10-3
4. Futsamba Naas ---------------3-0-0-3--5-22-0


Club entering Main Round: Valletta FC

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group F

28-31/8/2018
Jonava (Lithuania)
Venue: Jonava Arena
Delegate: Alexandru Burlac (Moldova)
Referees
Haris Curovac (Sweden)
Ovidiu Dan Curta (Romania)
Hennadiy Hora (Ukraine)
Grigori Osomkov (Estonia)
Referees Observer: Talal Darawshi (Israel)

Clubs
FK Vytis (Lithuania), hosts
Hovocubo (Netherlands)
Reading Futsal Club (England)
S.S. Murata (San Marino)

28/8/2018
16.30 Hovocubo - S.S. Murata 12-2 (5-1)
19.00 FK Vytis - Reading Futsal Club 12-0 (6-0)

29/8/2018
16.30 Reading Futsal Club - Hovocubo 2-5 (0-2)
19.00 FK Vytis - S.S. Murata 4-1 (3-0)

31/8/2018
16.30 S.S. Murata - Reading Futsal Club 1-8 (0-3)
19.00 Hovocubo - FK Vytis 3-4 (0-0)

UFCL 18/19 Prel. Round - Group F Standing
1. FK Vytis --------------------3-3-0-0-20--4-9
2. Hovocubo --------------------3-2-0-1-20--8-6
3. Reading Futsal Club ---------3-1-0-2-10-18-3
4. S.S. Murata -----------------3-0-0-3--4-24-0


Club entering Main Round: FK Vytis

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group G

30/8-2/9/2018
Bielsko Biala (Poland)
Venue: Pod Debowcem Hall
Delegate: Zoran Dimic (Serbia)
Referees
Shota Kukhilava (Georgia)
Daniel Matkovic (Switzerland)
Sarunas Tamulynas (Lithuania)
Aurelien Uzan (France)
Referees Observer: Antonio Josè Fernandes Cardoso (Portugal)

Clubs
Cardiff University (Wales)
Racing Futsal Luxembourg (Luxembourg)
Record Bielsko-Biala (Poland), hosts
Varna City (Bulgaria)

30/8/2018
16.30 Varna City - Racing Futsal Luxembourg 5-3 (1-3)
19.00 Record Bielsko-Biala - Cardiff University 10-1 (8-1)

31/8/2018
16.30 Cardiff University - Varna City 3-3 (1-1)
19.00 Record Bielsko-Biala - Racing Futsal Luxembourg 11-2 (7-0)

02/9/2018
15.30 Racing Futsal Luxembourg - Cardiff University 6-3 (2-1)
18.00 Varna City - Record Bielsko-Biala 1-2 (1-1)

UFCL 18/19 Prel. Round - Group G Standing
1. Record Bielsko-Biala --------3-3-0-0-23--4-9
2. Varna City ------------------3-1-1-1--9--8-4
3. Racing Futsal Luxembourg ----3-1-0-2-11-19-3
4. Cardiff University ----------3-0-1-2--7-19-1


Club entering Main Round: Record Bielsko-Biala

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group H

30/8-1/9/2018
Timisoara (Romania)
Venue: Constantin Jude Hall
Delegate: Avi Halevi (Israel)
Referees
Ingo Heemsoth (Germany)
Dario Pezzuto (Italy)
Lars Val Leeuwen (Netherlands)
Referees Observer: Silvo Borosak (Slovenia)

Clubs
Informatica Timisoara (Romania), hosts
Lynx FC (Gibraltar)
Osmanlispor (Turkey)

30/8/2018
19.00 Informatica Timisoara - Osmanlispor 9-2 (4-0)
31/8/2018
19.00 Osmanlispor - Lynx FC 2-5 (0-2)
01/9/2018
19.00 Lynx FC - Informatica Timisoara 0-6 (0-4)

UFCL 18/19 Prel. Round - Group H Standing
1. Informatica Timisoara -------2-2-0-0-15--2-6
2. Lynx FC ---------------------2-1-0-1--5--8-3
3. Osmanlispor -----------------2-0-0-2--4-14-0


Club entering Main Round: Informatica Timisoara

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group I

28-31/8/2018
Ciorescu (Moldova)
Venue: FMF Arena
Delegate: Ferenc Ragadics (Hungary)
Referees
Raafat Al Hamola (Israel)
Daniele D'Adamo (San Marino)
Kirill Naishouler (Finland)
Referees Observer: Stefan Tivold (Slovenia)

Clubs
CS Dinamo Chisinau (Moldova), hosts
FC TMC Tbilisi (Georgia)
R.C.D Futsal La Chaux-de-Fonds (Switzerland)

28/8/2018
16.00 CS Dinamo Chisinau - R.C.D Futsal La Chaux-de-Fonds 5-4 (1-2)
29/8/2018
16.00 R.C.D Futsal La Chaux-de-Fonds - FC TMC Tbilisi 5-5 (1-3)
30/8/2018
16.00 FC TMC Tbilisi - CS Dinamo Chisinau 3-1 (0-1)

UFCL 18/19 Prel. Round - Group I Standing
1. FC TMC Tbilisi --------------2-1-1-0--8--6-4
2. CS Dinamo Chisinau ----------2-1-0-1--6--7-3
3. R.C.D La Chaux-de-Fonds -----2-0-1-0--9-10-1


Club entering Main Round: FC TMC Tbilisi


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UEFA Futsal Champions League (Previously Futsal Cup) Story
2018/2019 -> ? (?)
2017/2018 -> Movistar Inter (ESP)
2016/2017 -> Movistar Inter (ESP)
2015/2016 -> Gazprom Ugra (RUS)
2014/2015 -> Kairat Almaty (KAZ)
2013/2014 -> Barcelona Alusport (ESP)
2012/2013 -> Kairat Almaty (KAZ)
2011/2012 -> Barcelona Alusport (ESP)
2010/2011 -> Città di Montesilvano (ITA)
2009/2010 -> SL Benfica Lisbon (POR)
2008/2009 -> Inter Movistar (ESP)
2007/2008 -> Viz-Sinara Ekaterinburg (RUS)
2006/2007 -> Dinamo Moscow (RUS)
2005/2006 -> Boomerang Interviu (ESP)
2004/2005 -> Charleroi Action 21 (BEL)
2003/2004 -> Boomerang Interviu (ESP)
2002/2003 -> Playas de Castellon (ESP)
2001/2002 -> Playas de Castellon (ESP)
KeywordSearch in Title and DescriptionSearchClearPages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
IranHassanzadeh joins Shenzhen NanlingSeptember 19, 2018 12:15
IranAFC Under 20 Futsal ChampionshipSeptember 19, 2018 11:20
EnglandBlaise Gapp has more game!September 19, 2018 10:00
EnglandEngland Futsal Squad namedSeptember 18, 2018 09:00
ParaguayLiga Sudamericana Futsal 2018September 17, 2018 23:00
SpainWomen futsal: Italy vs Spain 0-6September 17, 2018 21:20
MaltaMaltese SupercupSeptember 17, 2018 12:00
KuwaitWomen futsal: Asian changesSeptember 17, 2018 09:00
IranInterview: Hossein ShamsSeptember 06, 2018 09:00
ThailandAbolfazl Khodabandehloo: interview by Doug ReedSeptember 04, 2018 12:30
International CompetitionsUEFA Women's Futsal EUROSeptember 04, 2018 10:00
Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
FOLLOW US
FutsalPlanet © 2018